Класификацията на строителните материали

Класификацията на строителните материали

Класификация на строителните материали

В момента с нарастването на икономическия потенциал на страната се обръща много внимание на строителството и строителните материали. Съвременното строителство се характеризира с високо развитие на научно-техническата база, което осигурява бързия растеж на разработването на нови ефективни строителни материали, усъвършенстването на технологията на тяхното производство, желанието да се пренесе значителна част от строителните процеси в производството условия, което дава възможност за значително улесняване и подобряване на условията на труд, намаляване на разходите и намаляване на себестойността на продуктите … Колкото по-широк е асортиментът, толкова по-високо е качеството и по-ниски са разходите за строителни материали, толкова по-успешна е конструкцията.

По време на строителството и експлоатацията на сгради и съоръжения строителните материали, изделия и конструкции, от които са издигнати, са изложени на различни физически, механични, технологични и химични влияния. Следователно се изисква специалист, който да може компетентно да избере правилните строителни материали, продукти или конструкции, които имат достатъчна здравина, надеждност и издръжливост при специфични експлоатационни условия. Това изисква специални познания за използваните материали и продукти, списък на контролираните свойства, техните показатели, видове и класификации на продуктите.

За да се улесни разбирането на разнообразието от материали, използвани в строителството, те се класифицират (разделят) на групи, които имат една обща характеристика. По принцип те използват класификацията на строителните материали на технологична основа. Тази класификация се основава на вида суровина, от която са произведени материалите, и производствената технология, която осигурява получаването на материала.

Строителните материали са класифицирани по следния начин:

  • по предварителна уговорка (довършителни, строителни, хидроизолационни, топлоизолационни, акустични, уплътняващи, антикорозионни);
  • по вид материал (дърво, камък, полимер, метал, стъкло, керамика и др.);
  • метода на производство (естествен и изкуствен).

Естествени строителни материали.

Естествените строителни материали се добиват на местата на тяхното естествено образуване (скали) или растеж (дърво). Съставът и свойствата на тези материали зависят главно от произхода на оригиналните скали и начина, по който те се обработват и обработват.